Budoucnost Stadecu
Historie Stadecu neboli Sokolského stadionu se píše již od roku 1922. V roce 1929 přibylo společenské centrum, sál, kino, restaurace a mnoho dalšího. Místo se tak stalo multikulturním a sportovním. Tuto svou roli plní již po mnoho desítek let dodnes. Brzy oslaví 100. výročí založení. Dočká se jej však vůbec? V rámci politiky města Brna jsou totiž nyní v aktivním řešení rovnou dva projekty, které počítají s výstavbou velmi podobných multikulturních center.
Mimo BuranTeatru a hudebního klubu Melodka se v rámci Stadecu nachází také KC Babylon. To poskytuje dokonalé zázemí zejména pro milovníky hudby a tance, když se zda pořádají živé koncerty nebo organizované večerní programy různých druhů tanců – Polka, Jive, Samba, Rumba, Waltz, aj. Vstupné na taneční večery stojí 50 Kč. Nachází se zde také hlediště pro 277 návštěvníků.
Janáčkovo kulturní centrum
Tato nová zamýšlená víceúčelová budova v centru Brna je nyní ve své první ze dvou etap výstavby. Vznikne na rohu Besední a Veselé ulice poblíž hotelů Slavie a International. Celkového odhadované náklady na výstavbu zatím činí 1,3 miliardy korun. Prozatím bylo investováno asi 500-600 milionů korun, a to zejména do základů stavby.
Vrcholem celého kulturní centra by měl být koncertní sál, který pojme až 1250 návštěvníků a který nyní shání svého projektanta. Po dokončení stavby by do ní měla navíc přesídlit také Filharmonie Brno, která čítá více než stovku členů orchestru. Ještě než však bude postavený samotný sál, budou muset stát garáže pojímající víc než 200 aut. Snahou města Brna je, aby druhá etapa výstavby započala na přelomu roku 2017 a 2018. Zdroje financování stavby by měly být rozloženy v poměru: 600 milionů korun Ministerstvo kultury, cca 550 milionů město Brno a 100 milionů Jihomoravský kraj.
Kreativní centrum Brno
Projekt Kreativní centrum Brno dostal již také zelenou a v roce 2016 se započalo s jeho realizací ve smyslu prvních stavebních prací. Projekt je realizován v prostorách bývalé káznice mezi ulicemi Cejl, Soudní a Bratislavská. Cílem je přetvořit tento brownfield, a tudíž zátěž pro město na kulturní centrum, které bude podporovat kreativní průmysl.
První stavební práce, které počítaly se sanací budovy, skončily v červnu 2016. Do konce roku se zde uskutečnilo několik kulturních akcí. Budova je nyní využívána také některými vzdělávacími institucemi za podpory MŠMT.
Impulzem pro tento projekt bylo zejména to, že se město Brno dříve potýkalo s odlivem talentovaných a kreativních lidí mimo Brno. Proto se tomu snažilo zabránit vznikem nových kvalitních prostor a zázemí, které jim nyní nabízí. Celkem jde o 8000 m2, což je rozhodně obrovské zázemí.
Do budoucna by zde mělo být množství ateliérů pro pronájmu, společenské místnosti pro veřejnost, divadelní sál, kino, kavárny, obchody, a dokonce se zvažuje i o ubytovacích kapacitách. Již dnes zde probíhají pravidelné prohlídky objektu pod vedením TIC města Brna a dle pokynů z internetových stránek https://kaznice.art/ si také můžete část prostor již nyní zarezervovat pro vlastní účely.
kultura
sport
restaurace
o stadecu
další témata
- Národní divadlo Brno
- Tvorba Národního divadla Brno
- Další brněnská divadla
- Bankomaty v okolí Stadecu
- Kam do Brna nejvýhodněji na beach volejbal? Na Stadec!
- HitHit – projekt „Buran bourá, buran staví“
- Brno kulturní – systém financování kultury v Brně
- Budoucnost Stadecu
- Stadec zachránil i crowdfunding
- Uprchlíci a ekonomika